HASSAS TERAZİLERİN MUAYENE İŞLEMLERİ HAKKINDA

         DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ;

      Bilindiği üzere eczanelerimizde kullanmış olduğumuz hassas terazilerin muayene işlemlerinin her iki yılda bir yapılması gerekmektedir. Muayene başvurularının ilgili kanun gereği Şubat ayının son iş gününe kadar tamamlanması gerekmektedir.Bu kapsamda 2019 yılında satın alınan ya da herhangi bir yetkili muayene servisi tarafından 2019 periyodik muayenesi yapılan tartı aletlerinin muayene işlemleri için eczacılarımızın 17 Şubat 2021 tarihi mesai bitimine  kadar başvurularını yapması gerekmektedir.

       Bakanlık sistemine doğru girilebilmesi adına Ekte bulunan başvuru belgesinin  2 nüsha  doldurulması, ıslak imza/kaşe yapılması ve bir nüshası eczanede kalarak, diğer nüshasının 17 Şubat 2021 Çarşamba günü mesai bitimine kadar Odamıza ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilemeyecektir.

           Bilgilerinize sunulur.

Notlar:

- Yetkili muayene servisleri tarafından elektronik hassas teraziler ile eşit kollu teraziler muayene edilebilmektedir. Eşit kollu terazilerde kullanılan gram takımlarının muayenesi TSE  tarafından yapılmaktadır. (Gram takımları için başvuru linki: https://basvuruportal.tse.org.tr/)

Başvuru formunda doldurulan bilgiler anlık sisteme kayıt edileceğinden bilgilerde herhangi bir hata olması durumunda sistemde herhangi bir değişiklik söz konusu olamayacağından Muayene Başvuru Formunun dikkatli doldurulması gerekmektedir.

- Muayene işlemleri için geçerlilik Bakanlıkça yıl bazında değerlendirildiğinden 2019 yılı içerisinde muayene yaptırmış veya satın almış tüm meslektaşlarımızın yine 17 Şubat 2021 tarihine kadar muayene başvurusu yapmaları gerekmektedir.

- 24.12.2020 tarih, 31344 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik gereği muayene ücreti KDV Dahil 105,73 TL olup, muayene sırasında tahsil edilecektir.

- Kalibrasyon işlemleri ile muayene işlemleri birbirinden ayrı işlemler olup, hassas teraziler için kalibrasyon işlemlerinin yapılmasına gerek olmayıp, termometre ve ısı nem ölçerler için kalibrasyon yapılması gerekmektedir.

- 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun ilgili maddesi gereğince beyanname vermeyen, damgası kopmuş, muayene süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilerin İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından yapılacak denetlemelerde 613 TL ile 12.258 TL arasında değişen idari para cezası uygulanacaktır.

- Yönetmeliğe uygun hassas terazi Odamızda KDV Dahil 1.450 TL olarak satışı yapılmaktadır.

        Bilgilerinize sunarız.

MUAYENE BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

08 Şubat 2021 - Okunma Sayısı : 1780