HASSAS TERAZİLERİN MUAYENE İŞLEMLERİ HAKKINDA

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ;

Bilindiği üzere eczanelerimizde kullanmış olduğumuz hassas terazilerin muayene işlemlerinin her iki yılda bir yapılması gerekmektedir. Muayene başvurularının ilgili kanun gereği Şubat ayının son iş gününe kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu kapsamda 2022 yılında satın alınan ya da herhangi bir yetkili muayene servisi tarafından 2022 periyodik muayenesi yapılan tartı aletlerinin muayene işlemleri için eczacılarımızın başvurularının 29 Şubat 2024 tarihine  kadar tamamlaması gerekmekte olup, bilgilerin Bakanlık sistemine doğru girilebilmesi adına Ekte bulunan başvuru belgesinin  2 nüsha  doldurulması, ıslak imza/kaşe yapılması ve bir nüshası eczanede kalarak, diğer nüshasının 20 Şubat 2024 Salı günü mesai bitimine kadar Odamıza ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilemeyecektir.

Bilgilerinize sunulur.

 

Notlar:

- Yetkili muayene servisleri tarafından elektronik hassas teraziler ile eşit kollu teraziler muayene edilebilmektedir. Eşit kollu terazilerde kullanılan gram takımlarının muayenesi TSE  tarafından yapılmaktadır. (Gram takımları için başvuru linki: https://basvuruportal.tse.org.tr/)

Başvuru formunda doldurulan bilgiler anlık sisteme kayıt edileceğinden bilgilerde herhangi bir hata olması durumunda sistemde herhangi bir değişiklik söz konusu olamayacağından Muayene Başvuru Formunun dikkatli doldurulması gerekmektedir.

- Muayene işlemleri için geçerlilik Bakanlıkça yıl bazında değerlendirildiğinden 2022 yılı içerisinde muayene yaptırmış veya satın almış tüm meslektaşlarımızın yine 20 Şubat 2024 tarihine kadar muayene başvurusu yapmaları gerekmektedir.

- 30 Aralık 2023 tarihli, 32415 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik gereği muayene ücreti KDV hariç 397,00 TL olup (Kalmer Firması tarafından %10 iskonto uygulanacaktır) Muayene sırasında tahsil edilecektir.

- Kalibrasyon işlemleri ile muayene işlemleri birbirinden ayrı işlemler olup, hassas teraziler için kalibrasyon işlemlerinin yapılmasına gerek olmayıp, termometre ve ısı nem ölçerler için kalibrasyon yapılması gerekmektedir.

- 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun ilgili maddesi gereğince beyanname vermeyen, damgası kopmuş, muayene süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilerin İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından yapılacak denetlemelerde idari para cezası ile beraber söz konusu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildiğini bildirir,

Bilgilerinize sunarız.

 

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

11 Ocak 2024 - Okunma Sayısı : 1749