NOVARTİS İLAǒIN DUYURUSUDUR

Yürürlükte bulunan fiyat kararnamesi gereğince. YTL' mizin Euro karşısında 30 günü aşkın süreyle % 5'in üzerinde değer kazanmasına paralel olarak, 15 Temmuz 2005 tarihi itibarı ile ilaç fiyatları % 8.83 oranında düşecektir.

Önceden, Eczacılarımızın herhangi bir kayba uğramalarını önleyebilmek amacıyla fiyat farkları, ilaç stoklarının tespiti sonrası Ecza Depoları aracılığı ile karşılanmıştır. Ancak burada Eczaneler, Ecza Depoları ve firmaların büyük emek ve zaman kaybetmiş oldukları da malumunuzdur.

Ecza Depolarımızın değerli temsilcileri ile de tartışarak, bundan böyle bu duruma daha pratik bir çözüm getirmek ve olası haksızlık, tedirginlik ve zaman kaybı gibi sorunların önüne geçmeyi hedefledik ve buna geçtiğimiz Haziran ayında başladık.

Novartis Pharma olarak, ilacın hastalarımıza hızla, ama aynı zamanda ekonomik anlamda da en verimli şekilde ulaşması amacıyla, Ecza Depoları ve Eczanelerden oluşan tedarik zincirinin hiçbir ilacımıza yok satmayacak şekilde, ancak optimum stok seviyeleri ile çalışması gerektiğini yıllardır savunmakta ve bu doğrultuda da hareket etmekteyiz. Bu amaçla, sürekli olarak yaptığımız araştırmalarda, Novartis Pharma ilaçlarının ortalama stoklarının iki haftalık tüketim seviyesinde olduğunu memnuniyetle görmekteyiz.

Haziran 2005'de olduğu gibi, bu ve önümüzdeki dönemlerde, Novartis Pharma ürünlerindeki fiyat düşüşlerinden kaynaklanacak fiyat farklarının geri ödenmesi şu şekilde yapılacaktır.

Novartis Pharma, fiyat düşüşünün uygulamaya konulduğu gün, ilgili ürünün vadesinin yarısı kadar süreyi dikkate alarak, bütün müşterilerimizin geçmişe dönük bu kadar süre zarfında yaptıkları alımları hesaplayarak ve bu alımlarla ilgili fiyat farkını Ecza Depolarına fiyat farkı faturası karşılığı derhal geri ödeyecektir.

Bu farkın yarısı Ecza Deposunun, diğer yarısı ise Eczanelerin stoklarının farkıdır. Depolar da hesaplanan bu sürenin yarısı kadar sürede ilgili ürünlerden Eczanelere fatura ettikleri miktarların farkını Eczaneye aktaracaklardır.

Hız ve uygulama kolaylığı açısından Ecza Depoları ve Eczacılarımızın yararına olacağı inandığımız bu uygulamayla ilgili işbirliğiniz için teşekkür ederiz

01 Mart 2011 - Okunma Sayısı : 1986