- ÖNEMLİ- PİNGEL TABLET 1.SINIF GERİ ÇEKME HAKKINDA ;

T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün Birliğimize gönderdiği 26.06.2006 tarih 032968 sayılı yazıda Eczacıbaşı İlaç San. Ve Tic. A.Ş. adına ruhsatlı olan Pingel 75 mg Film Tablet adlı preparatın biyoeşdeğerlik çalışmalarını yapan Kanada merkezli Anapharm'ın bu etkin maddenin biyoeşdeğerlik analiz çalışmasının yeni bir yöntemle tekrarlanması gerektiği yolundaki raporu üzerine "Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik" gereğince 1. sınıf A seviyesinde geri çekme işleminin uygulanarak gereğinin yapılmasının adı geçen firmaya duyurulduğu bildirilmektedir.

Konu hakkında Eczacıbaşı İlaç Sanayi tarafından yapılan bildirim gereği;

1-Eczanelerinizde mevcut Pingel stoklarının saptanarak ilgili ecza depolarına bildirilmesi gerektiği,

2-Bildirimi takiben bu stoklar iade faturası düzenlenerek ilgili ecza depolarına iade edilecek ve depolar kanalıyla tarafımıza iletilecektir. Bu yolla iade edilen ürün bedelleri tazmin edileceği,

3-Hastalar kanalıyla eczanelerinize iade edilen ürünlerin de tam veya eksik olmasına bakılmaksızın ilgili depolara aynı yöntemle iade faturası eşliğinde iade edilmesi gerektiği bildirilmektedir.

01 Mart 2011 - Okunma Sayısı : 2188